dofinansowanie do ogrzewania 2022

Jak zdobyć dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego?

W czasach szalejącej inflacji wiele osób martwi się w jaki sposób oraz w jakiej cenie ogrzeje dom w sezonie grzewczym. Problemy z dostępnością węgla, pomp ciepła oraz przyłączem gazu to jedne z czynników, dla których coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie prądem. W tym artykule opiszemy jak otrzymać dofinansowanie do ogrzewania prądem, komu należy się dopłata, ile wynosi dodatek do prądu w 2022 roku oraz jakie warunki należy spełnić. Zanim szczegółowo opiszemy aspekty dotyczące dofinansowania do ogrzewania elektrycznego, w kilku punktach wymienimy dlaczego warto zainteresować się ogrzewaniem elektrycznym  a konkretnie skorzystania z folii grzewczych i mat grzewczych marki BRANN: – najtańsze ogrzewanie płaszczyznowe na rynku, – duża dostępność i szybkie terminy montażu, – brak konieczności serwisowania, – bezawaryjność – długie gwarancje, nawet do 35 lat, – ogrzewanie elektryczne należy do tzw. energii czystych, nie wytwarza żadnych spalin ani szkodliwych gazów, – możliwość połączenia z fotowoltaiką i obniżenia rachunków do minimum

Komu należy się dopłata do ogrzewania ?

Dofinansowanie można uzyskać z  programu Czyste powietrze  – ogólnopolskiej inicjatywy, której celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wytwarzanych przez gospodarstwa domowe. Obecnie w ramach programów nadzorowanych przez NFOŚiGW są 3 programy dla osób fizycznych zamieszkujących budynki mieszkalne jednorodzinne lub wielorodzinne, gdzie nowo zamontowanym źródłem ciepła może być ogrzewanie elektryczne różnego rodzaju, również w formie mat czy foli grzewczych podłogowych lub naściennych i sufitowych. Jest to program czyste powietrze, oraz STOP-SMOG dedykowane budynkom jednorodzinnym oraz program ciepłe mieszkanie dedykowany budynkom wielorodzinnym. Wysokość dotacji na relacją tego zadania są określone w dokumentacjach do ww. programów. Dla przykładu w programie czyste powietrze te informacje zawarte są w załączniku technicznym 2,2a lub 2b ( w zależności od wysokości dofinansowania). Więcej informacji na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/ zakładka „weź dofinansowanie”.

Ile wyniesie dodatek do prądu 2022 ?

Inna dotacja, realizowana przez rząd zakłada jednorazową dopłatę dla gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną do ogrzewania. Wysokość wypłaconej kwoty to 1000 zł, lub w przypadku rocznego zużycia energii ponad 5000 kWh 1500 zł.

Jak otrzymać dofinansowanie do ogrzewania ?

Warunkiem  koniecznym do spełnienia, aby otrzymać dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego  , będzie uzyskanie wpisu do lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można złożyć od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023.