jak działa folia grzewcza? - Brann

Jak działa folia grzewcza?

Czym jest folia grzewcza?

Ogrzewanie płaszczyznowe to popularne rozwiązanie, które w nowych inwestycjach budowlanych coraz częściej wypiera tradycyjne grzejniki. Wyróżnia się kilka rodzajów takiego rozwiązania. Do najczęściej wybieranych należą folie grzewcze, które charakteryzują się dużą efektywnością cieplną, stosunkowo niską ceną i prostym montażem. Ponadto można ją montować nie tylko pod wierzchnią warstwą podłogi, ale także ukryć w ścianie lub pod stropem. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa folia grzewcza, czy faktycznie warto w nią inwestować i co mówią w temacie takim, jak ogrzewanie na podczerwień opinie dostępne w internecie.

Folia grzewcza – jak działa?

Folia grzewcza to w praktyce wyjątkowo cienki i elastyczny grzejnik. Zazwyczaj sprzedawany jest w postaci rolki lub na podany wymiar. Składa się z kilku nakładanych na siebie warstw. Wśród nich można wyróżnić warstwy utwierdzające i zapewniające izolację, wkład węglowy z grafitem, który pod wpływem prądu wytwarza promieniowanie podczerwone. Instalacja musi zatem zostać podłączona do domowej sieci energetycznej. W tym celu wykorzystuje się przewody miedziane, którymi do sieci podłączona zostanie folia grzewcza. Jak działa nasz system? Kiedy przez folię przepływa energia elektryczna, wewnętrzna warstwa foli zwiększa swoją temperaturę, emitując tym samym ciepło, które w wyniku promieniowania zostaje oddane do pomieszczenia. W zależności od modelu, folia nagrzewają się do ok 30°C (110w) albo ok 50°C (220w). Zalecane pokrycie to minimum 70% powierzchni pomieszczenia.

Czy warto inwestować w folię grzewczą?

Jeżeli chodzi o ogrzewanie na podczerwień, opinie na temat są zróżnicowane. Często spotyka się nieprawdziwe informacje o szkodliwości promieniowania podczerwonego. Wynika to ze skojarzeń z radioaktywnością, podczas gdy w rzeczywistości to, jak działa folia grzewcza, przypomina promieniowanie słoneczne, z którym mamy do czynienia na co dzień. Pojawiają się także wątpliwości związane z efektywnością takiego rozwiązania, jak folia grzewcza. Opinie wskazują np. na blokowanie ciepła przez dywany czy meble. W pomieszczeniach, gdzie znaczna część podłogi ma pozostawać zasłonięta, wystarczy jednak po prostu umieścić folię w ścianie lub suficie, co zwiększy jej efektywność. Warto też pamiętać, że tego typu ogrzewanie można stosować jako dodatkowe źródło ciepła lub tylko w wybranych pomieszczeniach. Jeśli zastanawiasz się nad takim zakupem, jak folia grzewcza opinie użytkowników i ekspertów będą na pewno bardziej pomocne niż wypowiedzi sceptyków, którzy nie mieli z nimi nigdy do czynienia.