Ogrzewanie podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią – czy ogrzewanie na podczerwień jest szkodliwe?

Wraz z rosnącą popularnością ogrzewania na podczerwień notujemy coraz więcej zapytań, czy na pewno takie rozwiązanie jest bezpieczne, czy ogrzewanie na podczerwień nie jest szkodliwe dla zdrowia naszego i naszych najbliższych. Z drugiej strony w Internecie można znaleźć informacje o prozdrowotnym działaniu podczerwieni. Czy któraś z tych informacji jest prawdziwa ? W poniższym artykule postaramy się jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię.

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa ?

Na wstępie warto wiedzieć, jak dany system działa. Ogrzewanie podczerwienią opiera się na znanej od kilkuset lat zasadzie, zgodnie z którą każde ciało o wyższej temperaturze niż 0 bezwzględne emituje właśnie tego typu promieniowanie.  Obiekty mające temperaturę wyższą niż otoczenie „wyprodukują” większą ilość energii, niż otrzymają jej z zewnątrz oraz odwrotnie,  przedmioty/ciała zimniejsze pochłaniają promieniowanie, zamieniając je na ciepło.  Ten sposób ogrzewania imituje zjawisko, które każdy z nas bardzo dobrze zna i którego możemy na co dzień doświadczać – ogrzewanie słoneczne. Zarówno ogrzewanie ze Słońca jak i np. foliami grzewczymi BRANN jest niewidoczne dla oczu, odczuwamy je innymi zmysłami.  Odbiór ciepła następuje przez napotkane przedmioty, obiekty czy też osoby.

Czy podczerwień może być niebezpieczna ? Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie

Przed udzieleniem odpowiedzi, należy zastanowić się, dlaczego może pojawiać się taki zarzut. Niestety wielu ludzi myli fale podczerwone z promieniami X, zwanymi rentgenowskimi, które rzeczywiście są szkodliwe. Podczerwień nie jest w żaden sposób niebezpieczna dla zdrowia.  Używanie folii grzewczych nie powoduje zjawiska konwekcji, a więc unoszenia się ciepłego powietrza ku górze wraz z kurzem,  co jest świetną informacją dla alergików. Tradycyjne ogrzewanie grzejnikami jest niekorzystne dla zdrowia ze względu na różnice temperatur między podłogą a sufitem, które mogą wynosić nawet 10 stopni, a w przypadku podczerwieni gradient nie przekracza 2 stopni. Warto odnotować, że promieniowanie podczerwone od wielu lat ma swoje zastosowania w medycynie. Lampy na podczerwień stosowane są przez fizjoterapeutów i rehabilitantów.  Technologie oparte na podczerwieni znajdziemy również w inkubatorach, co jest najlepszym dowodem na to, że ta metoda ogrzewania nie może być szkodliwa. Reasumując należy stanowczo stwierdzić, że ogrzewanie za pomocą podczerwieni, na przykład folii grzewczych BRANN  jest metodą całkowicie bezpieczną i nieszkodliwą. Brak unoszenia pyłów, zastosowanie w medycynie, fizjoterapii czy rehabilitacji to tylko niektóre z dowodów na brak szkodliwości tej metody.