brann dyrektywa EPBD

Dyrektywa EPBD (Energy Performance of Buildings Directive)

Nowe domy będą musiałby być zeroenergetyczne – nadchodzą zmiany dotyczące również systemów grzewczych (Dyrektywa EPBD)

Dyrektywa EPBD (Energy Performance of Buildings Directive) to europejska dyrektywa dotycząca efektywności energetycznej budynków. Przepisy mają zacząć obowiązywać w 2030 roku i obejmować również domy modernizowane. W dłuższej perspektywie – do 2050 roku EU chce, aby wszystkie budynki były neutralne klimatycznie i nie generowały gazów cieplarnianych. Bardzo ważną częścią zmian mają być systemy grzewcze, ponieważ to właśnie efektywność energetyczna systemów grzewczych jest kluczowym elementem poprawy ogólnej efektywności energetycznej budynków.

Główne cele dyrektywy EPBD to:

  1. Poprawa efektywności energetycznej budynków – dyrektywa nakłada wymogi dotyczące minimalnej efektywności energetycznej na nowe budynki oraz wymaga od państw członkowskich wprowadzenia przepisów dotyczących modernizacji istniejących budynków.
  2. Wspieranie energooszczędnych technologii – promuje zastosowanie energooszczędnych technologii w budynkach, w tym w systemach grzewczych i chłodzących – ma to na celu ograniczenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych.
  3. Wprowadzenie certyfikatów energetycznych – ramach dyrektywy EPBD zostanie wprowadzony obowiązek tworzenia certyfikatów energetycznych dla budynków informujących o ich efektywności.

Nowe technologie i dekarbonizacja

Dodatkowo wg nowych regulacji od 2028 nowe budynku powinny być wyposażone w fotowoltaikę, a te poddawane renowacji od 2032 roku.
W kontekście systemów grzewczych, dyrektywa EPBD wymaga, aby nowe budynki były projektowane i budowane z uwzględnieniem bardziej efektywnych technologii grzewczych, takich jak np. pompy ciepła lub systemy ogrzewania powierchniowego – folie i maty grzewcze. Parlament Europejski zdaje się konsekwentnie dążyć do wycofywania z użytku paliw kopalnych i pełnej dekarbonizacji. Ponadto nowe zasady stawiają nacisk na regularne przeglądy i ocenę wydajności systemów grzewczych w istniejących budynkach, co może prowadzić do ich modernizacji.

Przyszłość to domy pasywne

Planując budowę wymarzonego domu warto mieć z tyłu głowy nadchodzące zmiany na terenie Unii Europejskiej. Kierunek zmian jest jednoznaczny, każda nowa dyrektywa będzie dążyć do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Bardzo rozsądnym rozwiązanie jest budowa domy pasywnego, gdzie za ogrzewanie będą odpowiadać folie i maty grzewcze, które są produktami bezemisyjnymi. Domy pasywne wyróżniają się niskimi stratami ciepła, dzięki czemu tanie w zakupie folie nie będą musiały dużo pracować, co się na bardzo niskie koszty eksploatacji, spełniając przy tym nowe wymagania UE.